Dažniausiai užduodami klausimai

Sukant medų laikomasi visų higienos reikalavimų, patvirtintų Valstybinės Maisto ir Veterinarijos Tarnybos. Medus sukamas atskirose, tam pritaikytose patalpose, kurios įrengtos pagal Valstybinės Maisto ir Veterinarijos Tarnybos reikalavimus, jos yra reguliariai tikrinamos.

Visi įrankiai ir taros, kurios turi sąlyti su medumi ir kitais bičių produktais, yra pagamintos tik iš maistinio nerūdijančio plieno. Laikantis reikalavimų, taikomų Nacionalinės kokybės produktams, sąlyti su medumi turinti tara valoma ir dezinfekuojama tik karštu vandeniu ir vandens garais. Bitininkystės įrankių, kurie naudojami aviliuose, dezinfekcijai naudojama ugnis.

Sukant medų visi asmenys, dalyvaujantys medaus sukimo procese, dėvi vienkartinius apsauginius kombinezonus, gumines pirštines, burnos ir plaukų kaukes.

Išsuktas medus yra perkošiamas per dvigubus nerūdijančio maistinio plieno sietus.

  • Bityno pasas, išduotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.
  • Nacionalinės kokybės produkto sertifikatas, išduotas VšĮ Ekoagros.
  • Maisto tvarkymo subjekto registro pažyma, išduota Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.
  • Medaus kokybės tyrimų protokolas, išduotas Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto.

Taip, veiklą vykdome pagal individualios veiklos pažymėjimą, todėl pardavimams išrašomos sąskaitos faktūros.

Taip, visas mūsų parduodamas medus yra natūralus – tai patvirtina Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute kasmet atliekami medaus kokybės tyrimai. Tyrimų protokolus galite peržiūrėti tinklapio skiltyje Medaus tyrimų rezultatai.

Algirdo Medaus bityno medus taip pat sertifikuotas pagal Nacionalinės kokybės produktų sistemą. Sertifikatą galite peržiūrėti tinklapio skiltyje Nacionalinės kokybės produktas.

Visas parduodamas medus yra bičių surinktas ir išsuktas tik mūsų bityne, kuris yra įsikūręs Kaišiadorių rajone, Gudienos ir Antakalnio kaimuose.

Nacionalinės kokybės produkto ženklu sertifikuoto medaus kokybė pranoksta Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų nustatytus saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei pasižymi ypatingomis savybėmis ir bus papildomai ženklinama logotipu “Kokybė”.

Nacionalinės kokybės produktų gamybos procesas išsiskiria natūralumu, maistingumu bei aplinkos tausojimo aspektais.

Pagal nacionalinės kokybės produktų gamybos reikalavimus gaminamas medus turi atitikti eilę reikalavimų. Pavyzdžiui, medaus gamybos procese gali būti naudojami tik iš nerūdijančio plieno pagaminti korių atakavimo įrankiai, talpos bei medsukiai, o patalpos turi atitikti higienos reikalavimus. Be to, įrankių ir įrangos dezinfekcijai negali būti naudojamos jokios cheminės priemonės, ji gali būti atliekama verdančio vandens garais. Visi bityno aviliai turi būti pagaminti tik iš medienos.

Nacionalinės kokybės produktų reikalavimus atitinkančio medaus bitynas negali būti įrengtas arčiau kaip 5 km iki genetiškai modifikuotų augalų pasėlių. Be to, atliekami medaus laboratoriniai tyrimai nustatyti medaus diastazės aktyvumą bei 5-hidroksimetil-furfurolo (HMF) kiekį meduje, kurie turi atitikti nustatytus reikalavimus.

Tai natūrali gliukozė, kuri susiformuoja plutele medaus paviršiuje arba įvairiais raštais ant stiklainio sienelių. Tai pati geriausia medaus dalis, turinti daugiausiai vitaminų ir kitų naudingų medžiagų.

Užsakymas laikomas gautu ir pradedamas vykdyti tada, kai gauname apmokėjimą už pateiktą užsakyma. Nuo šio momento užsakymas yra išsiunčiamas per 2 darbo dienas, tačiau esant įprastam užsakymų srautui stengiamės užsakymus išsiųsti kuo greičiau – tą pačią arba sekančią dieno po užsakymo gavimo.

Jeigu numatomas ilgesnis užsakymo vykdymo terminas informuosime jus susisiekę tiesiogiai.

Algirdo medus yra siunčiamas pastorintose kartoninėse dėžutėse, skirtose siųsti dužiems siuntiniams, pavyzdžiui, medaus stiklainėliams. Kiekvienam užsakymui dėžutė parenkama taip, kad laisvos vietos joje liktų kuo mažiau.

Prieš dedant stiklainėlius į dėžutę ji išklojama burbuline pakavimo plėvele, saugančia nuo smūgių. Šia plėvele taip pat atskiriami tarpusavyje besiliečiantys stiklainėliai.

Likęs siuntinio dėžutės tūris yra pilnai užpildomas oro pagalvėmis arba pakavimo granulėmis, pagamintomis iš biologiškai suyrančio krakmolo. Dėžutės tūrio užpildymas užtikrina, kad transportavimo metu, dėžutėje esantys Algirdo medaus stiklainėliai išliks savo vietose. Be to, dėžutės tūrio užpildymo priemonės apsaugo siunčiamą medų nuo vibracijos bei smūgių.

Kiekvieną Algirdo medaus siuntinį pakuojame kruopščiai, rūpestingai bei naudodami aukščiausios kokybės pakavimo priemones, todėl išsiųsdami siuntinius galime jaustis ramūs, kad jus pasieks saugiai.

Galima, jeigu negavote užsakymo išsiuntimo patvirtinimo. Norėdami papildyti arba pakeisti užsakymą kuo greičiau susisiekite tinklapyje nurodytais kontaktais ir pasistengsime viską suderinti.

Užsakymas laikomas gautu ir pradedamas vykdyti tada, kai gauname apmokėjimą už pateiktą užsakyma. Nuo šio momento užsakymas yra išsiunčiamas per 2 darbo dienas, tačiau esant įprastam užsakymų srautui stengiamės užsakymus išsiųsti kuo greičiau – tą pačią arba sekančią dieno po užsakymo gavimo.

Tolesni pristatymo terminai priklauso nuo pasirinkto pristatymo būdo:

  • Standartinis Omniva siuntinių į pristatymo į nurodytą paštomatą laikas – 2 darbo dienos (užsakymas išsiunčiamas per 2 darbo dienas). Už siuntos pristatymą šiomis sąlygomis atsako Omniva siuntų tarnyba.
  • Standartinis Omniva siuntinių į pristatymo kurjeriu nurodytu adresu laikas – 1-3 darbo dienos (užsakymas išsiunčiamas per 2 darbo dienas). Už siuntos pristatymą šiomis sąlygomis atsako Omniva siuntų tarnyba.
  • Standartinis Lietuvos pašto siuntinių pristatymo terminas – 3-4 darbo dienos (užsakymas išsiunčiamas per 2 darbo dienas). Už siuntinio pristatymą šiomis sąlygomis atsako Lietuvos paštas.

Plačiau apie tai skaitykite tinklapio skiltyje Pristatymo sąlygos.

Dėl prekių pristatymo į kitas valstybes kviečiame susisiekti su mumis tiklapyje nurodytais kontaktais, tuomet kartu galėsime išrinkti labiausiai abejoms pusėms tinkamą pristatymo būdą.

Nurodžius pilną ir teisingą adresą medus jus tikrai pasieks. Gyvenant atokesnėse vietovėse rekomenduojame rinktis pristatymą kurjeriu arba Lietuvos paštu (ypač jeigu esate išbandę kurį nors analogišką pristatymo būdą ankščiau).

Fizinės medaus parduotuvės neturime. Tačiau galite atvykti įsigyti medaus ir kitų bičių produktų į Algirdo Medaus bityną Kaišiadorių rajone, Gudienos kaime. Prieš atvykdami susisiekite tinklapyje nurodytais kontaktais.

Minimalaus užsakymo kiekio nėra – medaus ir kitų bičių produktų galite užsisakyti tiek, kiek norite.

Plačiau apie tai skaitykite tinklapio skiltyje Atsiskaitymo sąlygos.

Atkreipkite dėmesį į medaus etiketę. Prekybos centruose ant medaus etikečių dažniausiai rasite užrašyta ES ir ne ES medaus mišinys, nenurodant proporcijų. Didžiąja dalimi tai gali būti medus iš Kinijos,Ukrainos ar Baltarusijos – ne ES šalių, kuriose negalioja pas mus taikomi kokybės standartai ir medus superkamas labai pigiai. Toks medus sumaišomas sukeliais procentais medaus iš ES, pavyzdžiui, Rumunijos ar Bulgarijos, kur jis taip pat pigesnis nei Lietuvoje. Gerai apžiūrėkite tokio medaus stiklainėlius, pavartykite juos. Pasitaiko, kad medus būna susisluoksniavęs, viršuje matosilabai skysto medaus sluoksnis.

Pirmas šviežias pavasarinis medus sukamas gegužės pabaigoje – birželio pradžioje, priklausomai nuo augalų žydėjimo laiko, orų ir medunešio intensyvumo tais metais.

Lipčiaus medus – tai išskirtinė medaus rūšis, bičių gaminama ne iš nektaro, kaip įprastas medus, o iš augalo sulčių. Lipčius išsisunkia ant daugelio medžių lapų: ąžuolų, liepų, klevų, gluosnių, drebulių, lazdynų, tačiau daugiausiai ant eglių ir pušų.

Lipčiaus medus iš kitų medaus rūšių išsiskiria tuo, jog savo sudėtyje turi itin daug mineralinių medžiagų, gausu natūralių kalio ir natrio druskų. Taip pat toks medus itin ilgai nekietėja. Vasarinis lipčiaus medus yra itin tiršas, tamsios spalvos bei itin ilgai nekietėja, o kietėdamas turi savybę sluoksniuotis. Kietėjant tokio medaus apačioje susidaro tarsi granulės, o viršuje jis vis dar gali būti skystas arba tirštas. Šis medus gana retas, gaunamas aviliams esant miškingoje vietovėje

Medaus kietėjimas – natūralus procesas. Tai vienas iš pagrindinių kokybiško medaus požymių. Įprastai, priklausomai nuo medaus rūšies, medus sukietėja per 2-8 savaites po išsukimo.

Yra kelios medaus rūšys, kurios nekietėja arba kietėja labai ilgai. Tai akacijų ir lipčiaus medus. Gryno akacijų medaus Lietuvoje natūraliai nepasitaiko, o lipčiaus medaus nedidelis kiekis būna bene kasmet.

Gali būti, kad tai lipčiaus medus, arba medus, savo sudėtyje turintis dalį lipčiaus medaus. Toks medus labai tirštas, pabakintas vos nuvarva nuo šaukšto.

Jeigu medus labai skystas, nuo šaukšto nubėga kaip vanduo, nedaro klosčių – greičiausiai tai nekokybiškas medus.

Nebent tai yra lipčiaus medus ir taip nurodyta medaus etiketėje. Kitais atvejais kokybiškas medus turėtų būti sukietėjęs.

Pavasarinis medus – tai žydinčių sodų ir pievų medus. Pavasarį bitės apskrenda obelų, slyvų, vyšnių, kriaušių ir kitų vaismedžių bei vaiskrūmių žiedus, įvairias žydinčias laukų ir pievų gėles iš kurių renka nektarą. Sakoma, kad ragaujant pavasarinį medų galima pajausti žydinčių sodų aromatą, pripildytą pavasario pievų gaivos.

Bitininkų ir sveikatingumo specialistų pavasarinis medus yra vertinamas labiausiai. Šis medus yra renkamas iš didžiausios žydinčių augalų įvairovės, todėl turi daugiausiai naudingų medžiagų ir vitaminų, labiausiai pasižymi gydomosiomis ir imunitetą stiprinančiomis savybėmis.

Pavasarinį medų bitės renka balandžio ir gegužės mėnesiais. Pavasarinis medus per kelias savaites sukietėja, o sukietėjęs pašviesėja. Pavasarinis medus sukamas gegužės pabaigoje – birželio pradžioje.

Vasarinis medus – tai ilgo bičių vasaros darbo rezultatas. Vasarą bitės medų neša palaipsniui iš skirtingu metu žydinčių augalų, renka ant medžių lapų atsirandantį lipčių, taip pat liepžiedžių nektarą. Vasariniame meduje jaučiamas liepžiedžių aromatas, susimaišęs su maloniausiais vasaros kvapais.

Kuo vasariniame meduje daugiau liepų medaus, tuo jis geresnis. Liepų medus – viena iš labiausiai vertinamų medaus rūšių, itin tinkama gydant peršalimo ligas bei pasižyminti geriausiomis antibakterinėmis savybėmis. Deja, gryno liepų medaus beveik nebūna. Kartu su liepomis žydi ir kiti augalai (pavyzdžiui, mėtos), o bitės kasdieną nuo avilio nuklysta net iki trijų kilometrų, tad jų kelionėje pasitaiko daugybė skirtingų augalų.

Vasarinis medus išsiskiria šviesiai geltona, gintaro atspalvį turinčia spalva. Kuo daugiau vasariniame meduje liepų medaus – tuo sodresnės gintarinės spalvos jis yra. Vasarinis medus sukietėja per 2 – 8 savaites, o sukietėjęs šiek tiek pašviesėja. Šis medus, priklausomai nuo medunešio intensyvumo sukamas kelis kartus per vasarą, paprastai birželio ir liepos pabaigoje.

Bičių pikis (dar vadinamas propoliu) – itin naudinga medžiaga, plačiai žinoma ir naudota medicinoje dar nuo Antikos laikų. Pikį bitės gamina iš augalinės kilmės medžiagų, surinktų nuo medžių pumpurų, lapų bei žolinių augalų, kurias pačios apdoroja ir sumaišo su vašku bei žiedadulkėmis. Cheminiu požiūriu pikis – itin sudėtingas junginys, kurį bitės naudoja koriams sutvirtinti ir dezinfekuoti, avilio plyšiams užpildyti, svetimkūniams balzamuoti. Tai stipraus, bet malonaus aromato tamsi, pilkai ruda masė.

Žmonės bičių pikį gali panaudoti daug plačiau negu bitės, ypač medicininiais tikslais. Nustatyta, kad pikį sudaro net iki 300 cheminių junginių, tarp kurių įvairūs fenoliniai junginiai, aromatinės rūgštys, terpenoidai, aldechidai bei įvairios eterinės medžiagos. Pikyje gausu mineralinių medžiagų – magnio, cinko, vario, kacio, kalio, natrio, geležies, mangano, magnio ir t.t. Taip pat pikis yra puikus A, C, E bei B grupės vitaminų šaltinis, kuriame taip pat suskaičiuojama net 17 skirtingų amino rūgščių.

Dėl tokios plačios sudėties bičių pikis yra naudingas įvairioms ligoms gydyti. Be to, dėl savo sudėtingumo kol kas nėra pavykę laboratorijos sąlygomis pagaminti dirbtinio bičių pikio pakaitalo.

Bičių pikis rekomenduotinas sergantiems ausų, nosies, ir kvėpavimo takų ligomis, taip pat esant endokrininėms ligoms ir metaboliniams sutrikimams. Pikis taip pat padeda sergant virškinimo trakto, širdies ir kraujagyslių, odos, inkstų ir šlapimo takų, akių ligomis, taip pat esant įvairioms infekcijoms. Bičių pikis tinkamas vartoti diabetikams, skatina ilgaamžiškumą. Pastebėta, kad bičių pikis turi teigiamą poveikį net sergant onkologinėmis ligomis.

Bičių pikį galima vartoti tiek išoriškai, tiek į vidų. Išoriškai bičių pikis vartojamas gydant votis, karpas, nuospaudas bei nudegimus – ant šių vietų dedami pikiu ištepti pleistrai ar tvarsčiai.

Šiuolaikinėje medicinoje paprastai vartojami 10, 20, 30 proc. spiritiniai ir 20 proc. aliejinis pikio tirpalas. 
Svarbu atminti, jog bičių pikį, kaip ir visus gydomuosius preparatus ar vaistu reikia vartoti atsakingai ir pasitarus su specialistais.

Bičių duonelė – tai iš įvairių lauko ir kultūrinių augalų žiedų bičių surinktos žiedadulkes, nektaru sulipintos į rutuliukus. Bičių duonelė, priešingai nei žiedadulkės, labai mažai kam sukelia alergiją, nes duonelėje esančios žiedadulkės yra užkonservuotos.

Bičių duonelę rekomenduotina laikyti šaldytuve arba tamsioje ir sausoje vietoje. Laikant patalpose, kuriose yra padidėjusi santykinis oro drėgnumas, duonelė pelys.

Bičių duonelė labai vertingas produktas, turintis beveik visas subalansuotas maisto medžiagas, reikalingas organizmui. Joje gausu vitaminų (A, C, B1, B2, B5, B6, B12, PP, E, folio rūgštis), baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, mikroelementų (geležies, magnio, cinko, kalcio, fosforo ir t.t.), fermentų, hormonų ir t.t.

Bičių duonelėje esantys baltymai greitai atstato prarastas jėgas, stimuliuoja imuninę sistemą bei padeda atstatyti vitaminų ir mikroelementų balansą, stimuliuoja protinę veiklą ir gerina atmintį. Duonelė padeda normalizuoti arterinį spaudimą, dėl didelio kalio kiekio teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą. Bičių duonelė taip pat normalizuoja žarnyno mikroflorą, gerina medžiagų apykaitą, virškinamojo trakto darbą, didina apetitą. Duonelė atstato hemoglobiną, mažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, todėl yra ypač rekomenduotina diabetu sergantiems žmonėms.

Profilaktiškai suaugusiam rekomenduojama kasdien suvalgyti po 15 g (desertinį šaukštelį), vaikui – po arbatinį šaukštelį bičių duonelės, tuo tarpu sergančiam – po 20–30 g per dieną. Bičių duonelę valgyti rekomenduojama sergantiems anemija, cukriniu diabetu, turintiems virškinamojo trakto sutrikimų ir nusilpus organizmui, tačiau nereikėtų perdozuoti.

Bičių duonelė paprastai kuliama rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje.

Iš vieno avilio paprastai gaunama ne daugiau kaip 1 kg bičių duonelės, todėl jos kiekis, lyginant su medumi, yra daug mažesnis ir bičių duonelė išparduodama žymiai greičiau.

Duonelę gamina bitės – tai iš įvairių lauko ir kultūrinių augalų žiedų bičių surinktos žiedadulkes, nektaru sulipintos į rutuliukus. Bitininkui duonelę reikia išimti iš avilio ir paruošti vartojimui.

Korys, pilnas bičių duonelės, išimamas iš avilio ir užšaldomas. Tuomet supjaustomas juostelėmis ir dedamas į duonelės kūlimo mašiną, kurioje korys yra sumalamas ir išsijojama bičių duonelė. Iškulta bičių duonelė yra džiovina iki reikiamo sausumo.

Pirmas dalykis, kuris turėtų sukelti jums įtarimą – medus ilgai išlieka skystas. Natūralus geros kokybės medus skystas būna ką tik išsuktas (priklausomai nuo sukimo laiko – gegužės, birželio ar liepos mėnesiais). Po to jis gana greitai tirštėja ir per 2 – 8 savaites tampa kietas (dar sakoma „kristalizuojasi“ arba „susicukruoja“). Jeigu medų pirkote senokai arba vėlų rudenį ar žiemą, o jis vis dar skystas – tikėtina, kad tai nekokybiškas arba kaitintas medus (išskyrus atvejus, kai tai lipčiaus medus). 

Galimas variantas, kad medus sukietėja sluoksniais, pavyzdžiui, apačioje sukietėjęs, o viršuje skystas. Šiuo atveju prieš jus blogos kokybės medus, tikėtina, kad jis nebrandus (per anksti išsuktas iš korių) arba jame gali būti daug vandens.

Natūralus ir kokybiškas medus jokiu būdu neturi putoti – tai reiškia, kad prasidėjo rūgimo procesas.

Taip pat svarbu mokėti nustatyti, ar į medų nėra dėta cukraus sirupo. Paimkite paprastą šaukštą, panardinkite jį į medų ir pasukite. Jei medus tikras – medus aplink jį apsivynios sluoksniais. Iškelkite medaus šaukštą ir stebėkite, kaip medus nuo jo nubėga. Tikras medus teka plona nepertraukiama srovele, o indelyje, į kurį medus teka, formuojasi kauburėlis, kuris lėtai sklaidosi. Jeigu medus teka panašiai kaip vanduo arba krenta lašais – tikėtina, kad tai nebrandus medus.

Medaus grynumą irgi nesunku patikrinti. Paimkite platesnę stiklinę, įdėkite šaukštelį medaus ir praskiedę distiliuotu vandeniu išmaišykite. Vietoje distiliuoto vandens galite naudoti verdantį vandenį, tik užpylę luktelėkite, kol jis pravės, rezultatas bus labai panašus. Tokį tirpalą gerai išmaišykite, tuomet viršuje arba ant stiklinės dugno galėsite matyti mechanines priemaišas ir medaus nešvarumus.

Galiausiai – pasikliaukite savo uosle. Natūralus medus yra labai kvapnus ir aromatingas. Ko gero kiekvienas vaikystėje ar nors kartą gyvenime esate ragavę tikro medaus ir medaus kvapą galite atpažinti. Jeigu turimas medus bekvapis, neturi jokio aromato – tai medaus falsifikatas.